Από τις Χαρά Ράπτη, Στελλίνα Στάμου και Μαρσέλα Φαρρούκου (μαθήτριες του Γ2)

Το Τμήμα Ένταξης από την πλευρά των μαθητών αυτή τη φορά! Μαθητές από την τάξη του Γ2  συνομιλούν με μαθητές που φοιτούν στο Τμήμα Ένταξης του σχολείου μας και διερευνούν τις στάσεις τους απέναντι σε αυτό.

Η συγκεκριμένη δράση είναι η συνέχεια της δράσης «Το Τμήμα Ένταξης με Διαφορετικό Μάτι!» και αφορά την ολοκληρωμένη παρουσίαση του θεσμού, τόσο σε γενικό πλαίσιο (οργάνωση λειτουργίας του), όσο και σε ειδικό (στάσεις των μαθητών γενικής εκπαίδευσης και μαθητών που φοιτούν στο Τμήμα Ένταξης).

Οι συγκεκριμένες δράσεις οργανώθηκαν στο πλαίσιο της εσωτερικής αξιολόγησης του Γυμνασίου Άμφισσας, με θέμα «Υποστήριξη ένταξης ευάλωτων ομάδων μαθητών/τριών και μαθητών/τριών με ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες» και συμμετέχουσες τις Ελένη Δημητρέλλου – Φιλόλογο (συντονίστρια), Παναγιώτα Μπαμπαλιάρη – Φιλόλογο Ειδικής Αγωγής και Δήμητρα Φωτεινού – Αγγλικής Γλώσσας.

Για να διαβάσετε την συνέντευξη πατήστε εδώ.